Jezioro Nezyderskie
30.04 - 4.05  2015

 

Jezioro Nezyderskie (Neusiedler See) - leży w odległości zaledwie kilku godzin jazdy od naszej południowej granicy. Jest największym stepowym jeziorem Europy, leży w bezodpływowej niecce. W ubiegłym wieku raz całkowicie wyschło, potem przez wiele lat było podzielone żelazną kurtyną - granicą austriacko-węgierską. Dzięki temu znaczne obszary zachowały się w dzikim stanie.

Ta geograficzna i przyrodnicza osobliwość chyba rzadko odwiedzana jest przez polskich miłośników natury. Jeśli już jadą gdzieś na południe od Karpat, bardziej ich uwagę przykuwają rozległe puszty we wschodniej części Węgier niż stepy i mokradła między Wiedniem a Bratysławą... a szkoda, bo można wiele stracić. Stara maksyma - małe jest piękne, ma tu piękne odzwierciedlenie.

Położony na terenie Austrii i Węgier park narodowy i region Seewinkel to nie tyko jeden duży akwen, ale mozaika zróżnicowanych biotopów i świetnie przygotowanych miejsc obserwacji, a wszystko na styku trzech europejskich kultur. Zapraszam na krótki wypad w majowy weekend. Świetna okazja dla początkujących ptasiarzy, aby napatrzyć się na duże ilości wyrazistych, barwnych gatunków.

Wycieczka planowana jest w długi majowy weekend, to idealna pora na obserwacje - są już na miejscu wszystkie lęgowe gatunki do tego sporo przelotnych siewek, a miejscowych turystów raczej niewielu. Wyprawa w maju 2012 była bardzo udana (patrz zdjęcia w galeriirelacja filmowa)

Dzień 1: Przejazd
Spotkanie w Warszawie wcześnie rano, w Krakowie około godz. 11.00 i przejazd busem do Hegykö - węgierskiej wsi uzdrowiskowej położonej na południowym skraju jeziora. Kwaterujemy się w stylowym pensjonacie, nieopodal kąpieliska termalnego.

Dzień 2-4: Obserwacje i zwiedzanie
Rozpoczynamy od najbliższego ciekawego terenu - leżącej po węgierskiej stronie Mexico Puszta. Jest tam kilka łatwych do penetracji ogromnych stawów z bogactwem kaczek, gęsi i przelotnych siewek a na rozległych łąkach - kolonia mewy czarnogłowej.

Austriacka część parku narodowego przypomina w wielu miejscach zwierzyniec bez krat i płotów. Na wyciągnięcie ręki, w porośniętych trzciną kanałach pływają rodzinki gęgaw. Najciekawszymi akwenami są małe słonawe jeziorka "Lacken" - zobaczymy tym cały komplet europejskich kaczek, w tym liczne ohary,  siewki - m.in. bataliony, biegusy, sieweczki, szablodzioby i kuliki wielkie, czaple białe i purpurowe, warzęchy, chruściele. Charakterystycznym ptakiem rozległych trzcinowisk jest wąsatka. 

Na stepowych łąkach żyją susły moręgowane - można je znakomicie obserwować na terenie... jednego z campingów, który sobie upodobały. Jednak największą sensacją tego terenu są dropie - najcięższe ptaki latające, w Polsce wymarłe. Ich lęgowiska rozsiane są po naddunajskich polach, natomiast wczesną wiosną mamy sporą szanse zobaczyć je z bliska właśnie na łąkach w Seewinkel, gdzie pielęgnuje się dla nich specjalny rezerwat. Wieczorem polują na tym terenie sowy błotne. 

Na północnym krańcu jeziora gnieżdżą się żołny, które z początkiem maja są już obecne.

Po węgierskiej stronie rezerwatu rozciągają się stare lasy bagienne z potężnymi olchami, zaliczymy tam muchołówki (m.in. białoszyją) i niektóre gatunki dzięciołów.

Region ten leży na ciekawym pograniczu kultur. Po udanych obserwacjach warto zwiedzić kilka historycznych atrakcji - potężne pałace Eszterhazych w Fertöd i Eisenstedt, kamieniołomy w Fertörakos, starówkę w Sopronie, pamiątki po "żelaznej kurtynie", która tutaj po raz pierwszy została obalona. Wieczory spędzamy przy winie i węgierskich potrawach.    

Dzień 5: Powrót
Wracamy do Polski, po południu jesteśmy z powrotem w Krakowie, wieczorem w Warszawie.         

Termin: 30.04. - 1.04. 2015

Cena: 1.650 zł

Cena obejmuje:

 • Przejazd z Warszawy lub Krakowa i transport na miejscu
 • 4 noclegi ze śniadaniami (pensjonat 3-gwiazdkowy, pokoje 2-osobowe)
 • przewodnictwo przyrodniczne
 • ubezpieczenie KL/NW.

  Zobacz galerię zdjęć

   
  Formularz zgłoszeniowy

   

  Obszerny reportaż filmowy z wycieczki w maju 2012:

 

 

Stado dropii w okolicach Andau w kwietniu 2011 - na fotografii...

...i na filmie: 

 

 
Statystyka generowana przez Reggi-Stat - www.reggi.pl